Pazar , 12 Temmuz 2020

KARTVİZİT KULLANIM ALANLARI

 

Kartvizit kullanım alanı en geniş ve aslında direk olarak farkında olmadığımız evraklarıdır. Kartvizit bir kişinin iş kimliğidir. Yüzyıllardır tüm dünyada kullanılan bu küçük belge aslında bir nevi statü bilgisi olup birçok amaçla kullanılmaktadır.

Kartvizit İş Kimliğidir

İnsan doğduğu anda bir kimlik kartına sahip olur, bu belge, yaş, cinsiye ve aile durumunu bilgilerini içerir.  Yaşamı devam ettikçe ve geçinmenin zorunluluğu olarak belli eğitimler alır vasıf kazanır. Bu duruma meslek sahibi olmak diyoruz. Yaptığı meslekle ilgili veya satmış olduğu ürünler ilgili bilgileri içeren belge ise kartvizitlerdir.

İçeriğinde öncelikle yaptığı işin verdiği hizmetin kısa bir bilgisi yer alır sonrasında ise iletişim bilgilerini barındırır. İş yapan herkesin sahip olması gereken kartvizit bol miktarda dağıtılarak yeni müşteriler bulmayı sağlar.

Kartvizit Statü Bilgisi İçerir

İş hayatımızın kısa bir özeti olan kartvizitler aynı zamanda toplum içindeki statünün de bir belgesidir. Her çalışanın bir kademesi vardır; müdür, şef, çalışan, sorumlu, yetkili vs. birçok kelime ile anlatılan bu statüler kartvizite yazılır ve kişiyi bu anlamda da tanımaya imkân sağlar.

Bu bilgilerin doğru yazılması da çok önemlidir. Müşteriyi etkilemek adına yazılmış yanlış bilgi bir süre sonra güvensizlik oluşmasına sebep olabilir. Bu anlamda en çok yapılan hata “müdür” kelimesinin herkes tarafından kullanılmasıdır. Kartvizit iş kimliğimizdir ayrıca statümüzü belirler bu sebeple kesinlikle doğru bilgiler yazılmalı ve dağıtılmalıdır.

Kullanım Alanları

Genelde iş bilgisi olarak kullanılmak ile birlikte bir dönem bir çek gibi kullanılmıştır. Kartvizit arkasına yazılan bir rakam o ödemenin şahıstan tahsili için imkân sağlamaktadır. Günümüzde bu amaçla kullanımı azalsa bile kartvizit sunulurken arka kısmına çizik atmak borçlu değilim anlamına gelir.

Teknoloji Ve Kartvizit

Kullanım alanı bu kadar geniş olan kartvizitler yıllardır baskı yapılarak kullanılmıştır. Özellikle dağıtımın yoğun olduğu iş alanlarında ekstra maliyet anlamına gelmektedir.

Hayatımızın her yerinde vazgeçilmezimin olan internet ve akıllı telefonların kullanımı bu konuda da başyardımcımız olmaktadır.

Shopify Inc. Firması tarafından yapılan ve android platformu üzerinden sunulan kartvizit programı sayesinde işimize, firmamıza uygun profesyonel tasarımları çok basit şekilde yapmamız mümkün hale gelmiştir.

Yoğun ilgi gören bu programı https://play.google.com/store/apps/details?id=com.shopify.businesscards.maker&hl=tr adresinden indirip rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*