Rahat Ofis Koltukları

Ofis çalışanları için rahat ofis koltukları şüphesiz ki son derece önemli bir detaydır. Zira bu kişiler ofiste fazlaca zaman geçirmekte ve bu durumda beden sağlıkları kritik bir hal almaktadır. Bu nedenle ofis için seçilecek olan ürünlerin mutlaka ergonomik açıdan avantajlı ve konforlu olmalıdır. Peki, rahat bir ofis koltuğu seçerken nelere dikkat edilmeli?

Öncelikle ofis koltuğunun yüksekliğine dikkat edilmelidir. Ofis koltuğunun en önemli özelliğinden biri de vücuda uygun şekilde ayarlanabilir olmasıdır. Ortalama boydaki bir insan rahatça oturabilmesi için ofis koltuğunun oturma yerinin 40 ila 50 cm yüksekliğinde olması gerekmektedir. Ancak uzun süreli ve rahat bir oturma için koltuk yüksekliğinin mutlaka tam olarak ayarlanması gerekmektedir.

Doğru bir oturma pozisyonu elde edebilmek içinse sırtın koltuğa tam olarak temas etmesi ve aynı zamanda bel çukurunu desteklemesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra koltuğun, omurganın şekli olan S şeklini mutlaka koruması gerekmektedir. Bu noktada koltuğun arka kısmının 30 ila 40 cm genişliğinde olmasına ve gerektiğinde eğiminin ya da yüksekliğinin ayarlanabilir olmasına dikkat edilmelidir. Yanlardan bele destek sağlayacak olan koltukların seçimi oldukça rahat bir oturma imkanı sağlayacaktır.

Ofis koltuğunun en önemli parçası oturma yeridir. Gün içerisinde fazlaca temas edilen oturma yerinin pek çok farklı özelliğinin olması gerekmektedir. Öncelikle koltuğun oturma yerinin kaymayan, terleme yapmayan ve nefes alan bir malzemeden yapılmış olması oldukça önemlidir. Ayrıca kişinin ağırlığına göre ne çok sert ne de çok yumuşak olmalıdır.

Oturma yerinin ölçülerinin fazla büyük olmaması, sırtı ve beli koltuğun arkasına tam dayayarak oturunca koltuğun ön kenarı ve dizin arkasında yaklaşık olarak 5 ila 7 cm mesafe olmalıdır. Bunun nedeni ise koltuğun bacak arkasından geçen sinirlere baskı yapmasını ve bacağı uyuşturmasını engellemektir. Son olarak oturma yerinin tam düz olmaması, vücut kıvrımları ile uyumlu olması gerekmektedir.

Kol destekleri bilgisayar kullanımını rahatlatarak kola destek veren ve oturma durumunda dirseklerin yardımı ile beli destekleyen bölümlerdir. Bu nedenle de ofis koltukları mutlaka vücuda uygun şekilde ayarlanma özelliğine sahip olmalıdır. Elbette bu desteklerin dirseklere zarar vermeyecek bir malzemeden yapılması gerekmektedir. Eğer kişi kilolu bir yapıdaysa kol desteklerinin koltuğun oturma yerini genişletecek biçimde ayarlanması gerekmektedir.

Ofis koltuğu her ne kadar risk barındırmayan bir eşya gibi görünüyor olsa da ciddi anlamda düşme riskine sahiptir. Özellikle masa, dolap ve çekmece gibi mobilyaların birbirine çok yakın bulunduğu ofislerde koltuktan düşme durumunda vücuda ciddi zarar gelebilir. Bu nedenle ofis koltuklarında en az 5 ayak bulunması, rahat bir kullanım için de bu ayakların tekerlekli olması gerekmektedir. Bu sayede ofis içerisinde daha rahat hareket etmek ve konforlu bir oturma imkanı sağlamak mümkün hale gelecektir.

Kontrol Edin

BASSİ LÜX MOBİLYA

Lüks Mobilya Markaları ve Koltuk Takımı Modelleri Modoko, Türkiye’nin en büyük mobilya merkezlerinden biri. Birbirinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir